Co do zasady osoba, która ma długi, a tym bardziej zajęcie komornicze – wie o tym. Zdarzają się jednak sytuacje, w których z różnych powodów dłużnik nie ma świadomości, że prowadzona jest wobec niego egzekucja komornicza. W takiej sytuacji, o samym zajęciu dłużnik dowiaduje się dopiero w momencie, w którym spojrzy na swoje konto bankowe. W jaki więc sposób się przed tym uchronić? Jak dowiedzieć się o prowadzonej egzekucji komorniczej, zanim komornik „wejdzie nam na konto”?

Kiedy można trafić do komornika?

Zacznijmy od tego, kiedy w ogóle mamy podstawy do tego, aby przypuszczać, że komornik mógł zająć, np. nasze konto bankowe. Jak wiadomo, zadaniem komornika sądowego jest egzekwowanie od dłużników zobowiązań finansowych, z którymi zalegają wobec swoich wierzycieli. I choć niepozorny niezapłacony rachunek może wydawać się „drobiazgiem”, należy zdać sobie sprawę z tego, że z dużym prawdopodobieństwem, komornik prędzej czy później będzie dochodził niezapłaconej należności. Nieupominanie się o dług od razu, nie oznacza, że magicznie on zniknął. Oznacza to jedynie tyle, że dług wciąż istnieje, a co więcej odsetki za opóźnienie w płatności rosną każdego dnia, dlatego im szybciej spłacimy zaległe zobowiązanie, tym lepiej.

Jak dowiedzieć się „czy mam” komornika?

Jeżeli mamy jakiekolwiek przypuszczenie, że może być wobec nas wszczęta egzekucja komornicza i w niedługim czasie komornik może np. zająć nasze konto bankowe, warto spróbować się przed tym uchronić. W takiej sytuacji można samodzielnie sprawdzić, czy ma się komornika, aby w następnej kolejności podjąć odpowiednie kroki prawne.

Telefon do kancelarii komorniczej

Z jednej strony jest to najszybszy z możliwych sposobów. Z drugiej z kolei, jeżeli nie wiemy, który komornik mógłby prowadzić postępowanie, może on okazać się czasochłonny. Jeżeli jednak zdecydujemy się na tę opcję – numer do każdej kancelarii komorniczej bez problemu znajdziemy w Internecie. Wystarczy więc sięgnąć po telefon, podać komornikowi swoje dane, na podstawie których będzie on mógł nas zweryfikować, z kim rozmawia, by następnie sprawdzić w systemie czy prowadzone jest postępowanie właśnie z udziałem dłużnika, który dzwoni.

Osobista wizyta w kancelarii komornika

Możliwe jest także osobiste udanie się do kancelarii komornika. Jeżeli jednak nie wiemy lub chociaż nie przypuszczamy, który komornik może prowadzić postępowanie, opcja ta może być czasochłonna i trudna do zrealizowania. Godziny pracy kancelarii, a także przyjęć interesantów odpowiadają zazwyczaj standardowym godzinom pracy. Co więcej, kancelarie komornicze zazwyczaj nie przyjmują interesantów codziennie, a jedynie w wyznaczone dni.

Kontakt z wierzycielem lub firmą windykacyjną

Jeżeli wiemy, gdzie jesteśmy zadłużeni (np.: w jakim banku lub firmie pożyczkowej), możemy skontaktować się bezpośrednio z tym miejscem. Pozwoli nam to na ustalenie, jak duży jest nasz dług i czy egzekwuje go obecnie windykator, czy komornik sądowy. Sama rozmowa telefoniczna powinna być wystarczająca do uzyskania powyższych informacji.
Podczas rozmowy z wierzycielem może okazać się też tak, że nasz dług został sprzedany firmie windykacyjnej. W takiej sytuacji to właśnie z nią należy się kontaktować.

BIK

Dobrym rozwiązaniem może okazać się także sprawdzenie siebie w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Pobranie raportu z BIK to niewielki koszt, a pozwala na pobranie całej historii kredytowej. Co prawda, nie znajdziemy tam wprost informacji o egzekucji komorniczej, ale dowiemy się, czy mamy jakieś zaległości finansowe i jak wysokie one są.