Porady
14 października 2022 r.
Postępowanie układowe – charakterystyka
W ostatnim wpisie opisywałem przyspieszone postępowanie układowe jako jeden z czterech możliwych obecnie do wybrania rodzajów sądowego postępowania restrukturyzacyjnego. Wpis ten zapoczątkował cykl wpisów dotyczący poszczególnych rodzajów restrukturyzacji. Ich charakterystyce i przebiegu. W dzisiejszym wpisie opiszę postępowanie układowe – kolejny rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego.
Kiedy może być prowadzone postępowanie układowe?
O celu samego postępowania restrukturyzacyjnego pisałem już wiele razy. Dla przypomnienia jednak wskażę, że głównym celem postępowania restrukturyzacyjnego jest zapobiegnięcie upadłości firmy poprzez umożliwienie jej restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami.
Aby postępowanie układowe mogło być prowadzone, suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem musi przekraczać 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
Co daje postępowanie układowe?
Należy podkreślić, że ten rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego pozwala:
- ochronić majątek dłużnika przed aktywnością niektórych wierzycieli,
- zachować przedsiębiorstwo dłużnika w stanie kompletnym i zdolnym do dalszej działalności,
- zawiesić postępowania egzekucyjnego już na etapie badania wniosku o otwarcie postępowania.
Jak skonstruować wniosek o otwarcie postępowania układowego?
Aby sąd mógł wszcząć postępowanie układowe, oprócz oczywiście spełnienia innych przesłanek, o których pisałem powyżej, konieczne jest także złożenie wniosku. We wniosku o otwarcie postępowania układowego dłużnik musi uprawdopodobnić swoją zdolność do bieżącego zaspokajania zarówno kosztów postępowania układowego, jak i zobowiązań powstałych po dniu jego otwarcia. Aby to zrobić wystarczy przedłożyć sądowi odpowiednie dokumenty. Najlepiej te, które mają charakter księgowy, np.: zawarte umowy czy dowody poczynionych zakupów.
Oprócz tego wniosek powinien zawierać:
- dane dłużnika, takie jak: imię, nazwisko, PESEL, NIP, numer KRS. Konieczne jest także wskazanie adresu dłużnika,
- propozycje układowe wraz ze wstępnym planem restrukturyzacyjnym,
- wskazanie miejsc, w których znajduje się przedsiębiorstwo lub inny majątek dłużnika;
- wykaz wierzycieli, z określeniem, czy wierzytelność objęta jest układem z mocy prawa, czy może zostać objęta układem po wyrażeniu zgody przez wierzyciela oraz czy wierzyciel ma prawo do głosowania nad układem, a jeżeli nie – to wskazanie, z jakiego powodu,
- sumę wierzytelności z wyszczególnieniem sumy wierzytelności objętej układem z mocy prawa oraz sumy wierzytelności, która może zostać objęta układem po wyrażeniu zgody przez wierzyciela;
- wykaz wierzytelności spornych z podaniem imienia i nazwiska albo nazwy wierzycieli oraz innych szczegółowych informacji,
- sumę wierzytelności spornych,
- informację, czy dłużnik jest uczestnikiem podlegającego prawu polskiemu lub prawu innego państwa członkowskiego systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych,
- w przypadku wierzytelności zabezpieczonych sumę wierzytelności, która może zostać objęta układem po wyrażeniu zgody przez wierzyciela.
Zabezpieczenie majątku dłużnika
W postępowaniu o otwarcie postępowania układowego sąd restrukturyzacyjny ma dwie możliwości zabezpieczenia majątku dłużnika. Pierwszą z nich jest ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego. Jego ustanowienie skutkuje ograniczonym prawem zarządu dłużnika. Drugą z możliwości jest zawieszenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego w celu dochodzenia należności objętych z mocy prawa układem oraz uchylenie zajęcia rachunku bankowego. Sąd ma prawo zastosować te rozwiązania jedynie na wniosek dłużnika lub tymczasowego nadzorcy sądowego.
Niezwykle ważne jest, żeby sąd decydując o sposobie zabezpieczenia miał na uwadze przede wszystkim konieczność osiągnięcia celów restrukturyzacji. A są nimi oddłużenia dłużnika oraz umożliwienia mu dalszego prowadzenia działalności gospodarczej.
Kiedy dojdzie do umorzenia postępowania układowego?
Dłużnik, który utracił zdolność do bieżącego zaspokajania:
- kosztów postępowania i zobowiązań powstałych po otwarciu postępowania układowego,
- zobowiązań, które nie mogą zostać objęte układem
musi liczyć się z tym, że sąd postępowanie układowe umorzy. Domniemywa się, że o utracie zdolności do zaspokajania zobowiązań możemy mówić, gdy opóźnienie w ich zaspokajaniu jest większe niż trzydzieści dni.
Podsumowanie
W związku z wymogami, jakie nakłada na dłużnika postępowanie układowe, jego wybór będzie najlepszy dla dłużników, którzy wpadli w kłopoty finansowe, ale nie na tyle duże by nie mieć możliwości pokrycia kosztów postępowania i zobowiązań powstałych po jego otwarciu. Decyzję o wyborze konkretnego rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego w każdym przypadku warto skonsultować z doradcą restrukturyzacyjnym. W ten sposób zyskujemy pewność, że nasz wybór będzie tym właściwym.