Nie ma wątpliwości, że pandemia COVID-19, która przyszła niespodziewanie, wpłynęła negatywnie na losy wielu z branż. W czołówce branż, które ucierpiały najmocniej, znalazły się – transport, budowlanka, ale także usługi. Brak terminowych płatności lub niespodziewane wydatki sprawiają, że branża usługowa obawia się utraty płynności finansowej, która może doprowadzić do bankructwa.  Jak opisałem we wcześniejszych wpisach, ratunkiem dla branż zagrożonych upadłością może okazać się restrukturyzacja. Restrukturyzacja branży usługowej pozwoli nie tylko na pozbycie się długów, ale także zapobiegnie upadłości.

Usługi – które firmy mają największe problemy finansowe?

Po przyjściu pandemii, wiele firm, których działalność opierała się na świadczeniu szeroko rozumianych usług musiało wstrzymać swoją działalność. Wprowadzane co rusz nowe restrykcje powodowały wzrost obaw u właścicieli firm usługowych. Nie pomagały kolejne lockdowny, które musiały zostać wprowadzone, gdy dopiero co firmie udało się odbudować coś na nowo.

Kolejne zamknięcie nie napawały optymizmem. Skutki pandemicznych obostrzeń wielu usługodawców odczuwa do dziś.

Najbardziej zagrożone niewypłacalnością są oczywiście te firmy, które zostały najbardziej dotknięte przez pandemię. Spadek popytu zdecydowanie wpłynął na wzrost problemów finansowych. Do branż usługowych, które najbardziej odczuły skutki pandemii zaliczyć można:

– gastronomię,

– turystykę,

– firmy eventowe,

– firmy cateringowe.

Jak branża usługowa walczyła z pandemią?

Wiele firm, w tym trudnym dla nich okresie, starało się radzić sobie pomimo nakładanych co rusz nowych obostrzeń. Wiele z nich otwierało się pomimo tego, że obostrzenia na to nie pozwalały. Większość z nich to restauracje, siłownie, kluby czy puby.

Gastronomia to jedna z branż, która dosyć mocno została wspierana przez wiernych klientów. Wielbiciele danej restauracji usilnie starali się wspierać ulubione punkty, tak aby te niż zniknęły z mapy gastronomicznej danego miasta. Mocno rozwinęła się także możliwość zamawiania jedzenia na dowóz. Restauracje, które dotychczas nie umożliwiały takiej opcji, zmieniły podejście. Nic w tym dziwnego. Wydatki są spore. Do najbardziej podstawowych z nich zaliczyć możemy:

– opłacenie wynagrodzenia pracowników (nie zawsze jest to wynagrodzenie minimalne),

– ZUS,

– czynsz,

– energia elektryczna.

Restrukturyzacja w branży usługowej – jakie ma korzyści?

Restrukturyzacja to szereg korzyści dla niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością przedsiębiorcy. Jedną z naczelnych jest uniknięcie upadłości. Zależy nam tym chyba każdemu, kto prowadzi własną firmę.

Jednymi z ważniejszych korzyści, jakie przynosi przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego jest:

– wstrzymanie konieczności uiszczania opłat za raty za zobowiązania pieniężne objęte układem,

– wstrzymanie egzekucji komorniczych,

– zabezpieczenie kont bankowych dłużnika przed kolejnymi egzekucjami,

– ochrona przed wypowiedzeniem istotnych dla dłużnika umów. Do takich zaliczyć możemy, np.: umowę najmu lub umowę dzierżawy, w której prowadzona jest firma, a także umowy kredytowe.

Nadrzędnym celem postępowania restrukturyzacyjne jest oddłużenie. Szereg działach prowadzonych w ramach wybranego postępowania restrukturyzacyjnego chroni dłużnika przed agresywnymi działaniami ze strony jego wierzycieli.

Decyzja o przeprowadzeniu postępowania restrukturyzacyjnego w branży usługowej umożliwia także zyskanie na czasie. Dzięki temu, podupadła finansowo firma może odbudować zaufanie u kontrahentów i poprawić ich relacji, zoptymalizować zadłużenia oraz zatrudnienia. Restrukturyzacja firmy usługowej daje także możliwość pozyskania dodatkowych źródeł finansowania w ramach tzw. pomocy publicznej.

Restrukturyzacja to jednak nie tylko korzyści dla dłużnika. Dzięki niej, także wierzyciele odzyskują szanse na odzyskanie znacznej części ich należności.

Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych

Restrukturyzacja w branży usługowej możliwa jest do przeprowadzenia w ramach 4 różnych postępowań. Trzy z nich odbywają się przed sądem, a jedno poza nim. Wybór rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorstwa.

Wyróżnić możemy postępowanie:

  • o zatwierdzenie układu – to jest ten rodzaj postępowania pozasądowego prowadzonego przez doradcę restrukturyzacyjnego. Dopiero w dalszej kolejności, sąd zatwierdza (lub też nie) układ,
  • przyspieszone postępowanie układowe – umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie,
  • układowe – umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności,
  • sanacyjne – najbardziej złożony rodzaj postępowania restrukturyzacyjne. Umożliwia dłużnikowi przeprowadzenie działań sanacyjnych oraz zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności.

Czy warto skorzystać z pomocy doradcy restrukturyzacyjnego podczas restrukturyzacji w branży usługowej?

Bez względu na to, jakiej firmy jesteś właścicielem, podczas kłopotów finansowych                                  i zagrożenia niewypłacalnością zawsze warto skorzystać z pomocy licencjonowanego doradcy restrukturyzacyjnego.

Zawód doradcy restrukturyzacyjnego w polskim prawie istnieje stosunkowo od niedawno. Wykwalifikowany doradca restrukturyzacyjny pełni jednak niezwykle ważną rolę podczas postępowania restrukturyzacyjnego.

Jeżeli Twoja firma ma problemy finansowe i jesteś zainteresowany przeprowadzeniem restrukturyzacji – zapraszam do kontaktu. Pomogę rozwiać wszelkie wątpliwości związane                 z odzyskanie płynności finansowej w Twojej firmie, wybiorę dla niej najlepszy rodzaj postępowania i wspólnie postaramy się zażegnać kryzys finansowy.